Period hranjenja - kako olakšati noćno hranjenje?
Kako olakšati noćno hranjenje i malo više spavanja tokom prvih meseci bebinog života?
Hranjenje bebe je i dalje kontroverzno. Jasno je da majčino mleko sadrži mnogo vrednih sastojaka koji pozitivno utiču na razvoj bebe, jačajući njen imuni sistem, iako se moderno modifikovano mleko i dalje poboljšava i pruža alternativu majčinom mleku u slučajevima kada majka ne može da doji iz medicinskih razloga ili jednostavno ne želi da doji. Bez obzira na odluku koju donesete, noćno hranjenje roditeljima bukvalno daje neprospavane noći. Ako se pitate kako olakšati noćno dojenje, pozivamo vas da pročitate ovaj članak. Reći ćemo vam kako da olakšate i preživite ovaj period.
Potreba za bliskim kontaktom
Tokom prvih nekoliko meseci života, hranjenje bebe je vrlo intenzivno. To je jedina hrana koju beba uzima. To se mora raditi redovno, prema potrebama bebe: danju i noću. Međutim, potreba za bliskim kontaktom novorođenčeta i njegove majke ne mora nužno značiti da je beba gladna, iako se obe potrebe ukazuju plakanjem. Ovo je jedini način da novorođenče komunicira sa okolinom. Zbog toga je neophodno dobro pratiti dete, kako bi se sprečilo njegovo prekomerno debljanje. Najbolje rešenje je biti u stalnom kontaktu sa babicom i razjasniti sve nedoumice sa njom.
Već nekoliko godina sve više pedijatara i babica predlaže hranjenje bebe „na zahtev“, odnosno kada je gladno. Obično beba signalizira glad na svaka 3-4 sata, ali imajmo na umu da je svako dete različito. Pored toga, neke bebe mogu imati problema sa sisanjem, pa stoga mogu zahtevati češće hranjenje. U ovome nema ništa loše - to što ste dete stavili na dojke ne znači da će se ono „najesti“. Zapamtite da sisalni refleks, majčina toplina i otkucaji njenog srca smiruju bebu i jednostavno su neophodni da bi beba mogla da funkcioniše.
Postoji mišljenje da se bebe hranjene modifikovanim mlekom naspavaju celu noć. Međutim, ovo nije potvrđeno - sve zavisi od bebe, pa čak i ako koristite flaširano mleko, može se ispostaviti da se beba noću budi i zahteva hranu. Kako olakšati ovo teško vreme kada beba zahteva hranu na svaka 2-3 sata ne obraćajući pažnju na doba dana?
Hranjenje bebe noću
Novorođenčad još ne zna ritam dana odraslih. Oni to tek uče - ne znaju šta je noć, a šta dan. Zbog toga prvi meseci detetovog života mogu biti frustrirajući, a majka može stalno da bude nenaspavana zbog neprestanog buđenja. Bez obzira na to da li majka doji ili priprema smešu modifikovanog mleka, ustajanje bebe, iznošenje iz krevetića, hranjenje, uspavljivanje i vraćanje na krevet teško je i često zamorno za mladu majku.
Sve više i više mladih majki, želeći da olakšaju noćno hranjenje, odlučuju se da spavaju sa svojim bebama. Ovaj izbor znači da majka ne mora da ustaje noću da bi nahranila novorođenče. Neki ljudi se, međutim, plaše spavanja sa dojenčetom jer su bebe vrlo krhke. Neki roditelji takođe žele da imaju svoj krevet. Pored toga, u narednim mesecima života mališan počinje da se izvija i udara roditelje, prekidajući im san i izazivajući frustraciju.
U takvoj situaciji prenosivi kreveci su korisni. To su posebne kolevke, koje su pričvršćene za krevet roditelja. Obično su pričvršćeni dugim kaiševima, poput kreveta NESTE UP, tako da ne postoji rizik da se krevetac noću odmakne od kreveta roditelja. Prenosivi kreveci su takođe univerzalni - imaju nekoliko nivoa podešavanja visine za dušek, što olakšava uklapanje u roditeljski krevet. Primer takvog kreveta je kolevka UNO UP.
Prenosivi krevetac je dobro rešenje za svaku mamu koja hrani bebu flaširanim mlekom ili dojkama. Zahvaljujući tome, novorođenče će dobiti svoj prostor i tokom hranjenja majka ne mora da ustaje. Mnogi mladi roditelji ovo rešenje smatraju velikom pogodnošću noću kada se na svetu pojavi novi član porodice.
Ne samo hranjenje
Spavanje blizu majke ne samo da olakšava hranjenje, već je veoma važno i za malo dete - ono gradi bliskost i daje bebi osećaj sigurnosti. Treba imati na umu da se ritam bebinog sna, posebno u prvim nedeljama života, veoma razlikuje od ritma odraslih. Bebe se lakše bude, što je povezano sa činjenicom da značajan deo sna (specijalisti za spavanje tvrde da je čak 80%) pada u aktivnu fazu spavanja, koja se naziva REM faza. Tokom ovog vremena, bebin mozak je veoma aktivan i zato mnogo snažnije reaguje na podražaje koji dolaze spolja. Takođe je primećeno da osećaj bliskosti sa roditeljima omogućava pravilno funkcionisanje neurotransmitera, pa i pravilan razvoj nervnog sistema. Zahvaljujući ovoj bliskosti održavaju se tačni nivoi serotonina (odgovoran za raspoloženje), dopamina (odgovoran za pokretljivost i radost), norepinefrina (odgovoran za energiju) i acetilholina (odgovoran za pamćenje).
Prenosivi krevetac - koje su prednosti?
Prenosivi kreveci imaju mnogo prednosti. Pre svega, oni su prilagodljivi, što olakšava uklapanje u krevet roditelja. Pored toga, neki od njih su višenamenski - mogu se koristiti kao samostalni krevetići za bebe ili ih po potrebi poneti sa sobom na putovanje. Spušteni bočni zid često je osiguran dodatnim materijalom, a u nekim modelima, poput NESTE AIR, sve bočne stranice su napravljene od mreže - takvi krevetići su idealni za vruće vreme i dobro funkcionišu u toplijim klimatskim uslovima. Neki od njih takođe pružaju mogućnost podešavanja nagiba dušeka - ovo je posebno korisno kada vašoj bebi curi nosić i noću teže diše. Podsetili bismo da se jastuci ne preporučuju za novorođenčad - međutim, podešavanje dušeka omogućiće vam da malo podignete celo telo bebe, tako da ne leži ravno i može mnogo lakše da diše tokom bolesti.
Novo je i automatsko podešavanje nogica na okvir roditeljskog kreveta - ovo još više olakšava prilagođavanje prenosivog kreveca različitim krevetima. Ali što je najvažnije, njihova najveća prednost je što ne morate da ustajete noću da biste hranili bebu. Kada novorođenčetu treba blizina roditelja ili jednostavno počne noću da plače, mama ili tata mogu odmah da ga zagrle umesto da ustanu i odu na drugu stranu sobe.
Prenosivi krevetac - da li se isplati?
Definitivno da. Ako se pripremate za rođenje bebe ili ste tek doneli svog mališana na svet i želite da vodite računa kako o kvalitetu spavanja, tako i o bliskosti koja je potrebna vašoj bebi, o kupovini prenosivog kreveca svakako vredi razmisliti.