Kako efikasno zaštititi dete od sunca i toplote? 7
saveta

Kako efikasno zaštititi dete od sunca i toplote? 7 saveta

Da li znate kako efikasno zaštititi bebu od sunca? Evo 7 praktičnih saveta od Kinderkrafta!Proverite da niste nešto zaboravili!

Sezona odmora je u punom jeku - temperature ruše rekorde, a sunce se oseća ne samo na odmoru, već i tokom cele sezone. Vrućine tokom leta su nova stvarnost za koju se moramo pripremiti ne samo mi, već i deca. Šta učiniti da odmor ili jednostavna šetnja sa detetom po sunčanom vremenu budu bezbedni za mališane? Kako zaštititi dete od sunca i štetnih efekata ultraljubičastog zračenja? Ispod je 7 tačaka koje morate imati na umu kada se igrate sa bebom na suncu.

Zašto je važno zaštititi bebu od sunca?

Koža male dece je tanka - pa je posebno važna za mališane kada je u pitanju zaštita od sunca. Novorođenčad takođe imaju manje melanina i podložnija su opekotinama od starije dece ili odraslih. Čak i kratkotrajno izlaganje jakom suncu može završiti neprijatnim crvenilom kože.

Jednako je važno brinuti o deci koja su nešto starija, ali provode više vremena na otvorenom - na primer u šetnjama ili na igralištima. Zapamtite da leti može sunce jako jako da sija, što olakšava iritacije kože i sunčanice ako ne vodite računa o svojoj bebi pravilno.

Kako mogu zaštititi svoju bebu od sunca?

Šetajte ujutro ili uveče

Ne morate da izađete posle 20 sati u šetnju ili ustanete u 4 sata ujutro čim svane. Samo izbegavajte setanje i zakazivanje aktivnosti u podne, kada je zračenje najjače. Obično je radno vreme između 11 i 15, ali mi znamo da je stvarnost drugačija, pa ako trebate da napustite kuću, sledite sledeće tačke. Po sunčanom vremenu pokušajte da prošetate pre 11:00 ili posle 15:00 kada sunce ne sija toliko.

Kapa sa zaštitom za dete

Naravno, to ne mora biti klasičan kačket- možete da stavite i dečiji šešir sa širokim obodom. Ali činjenica je da mališan mora imati šešir. I to onaj koji će baciti senku na njegovo lice i, po mogućnosti, na njegov vrat. Na tržištu ćete naći razne modele letnjih šešira: sa vizirom, sa zaštitom za vrat, kape sa obodom, kape sa smotanim štitnicima za uši ... Izaberite onaj koji neće samo baciti senku, već će biti i udoban (slamnati šeširi su prelepi, ali mogu ogrebati nežnu bebinu glavu). Bilo bi dobro da dete samo odabere šešir - tada ćete biti sigurni da će ga nositi.

Dečija krema za sunčanje

O posebnim kremama za decu pišemo s razlogom. Oni za odrasle su često preslabi - bebe, posebno novorođenčad, imaju vrlo tanku i osetljivu kožu na opekotine. Zbog toga je najbolje kupiti nežnu kremu koja se brzo upija i ima laganu teksturu, ali istovremeno ima minimalni filter od 50. Najbolji filteri su SPF 50+. Proverite oznake proizvođača da li preparat štiti od UVA i UVB zračenja. Takođe je važno proveriti da li je proizvod dermatološki ispitan i da li ga deca mogu koristiti. Zapamtite - ako imate dete sa vrlo osetljivom i nežnom kožom, namažite ga kremom sa filterom ne samo u letnjoj sezoni!

Ako sa detetom idete na odmor na more ili jezero / bazen, kupite vodootpornu kremu. Ne zaboravite da namažete dete 30 minuta pre izlaska iz kuće, a zatim ga redovno mažite svaka 2 sata (krema se trlja ili ispire tokom igre).

Tende sa UPF 50+ filterom

Ovo može izgledati kao marketinški trik - ali tende na kolicima sa UPF 50+ filtriraju većinu UV zraka. Zahvaljujući tome pružaju zaštitu od štetnog zračenja. Obavezno produžite tendu, kao u NUBI kolicima i ALL ROAD. Zanimljivo rešenje su i tende sa dodatnim štitnicima za zaštitu od sunca, kao na kolicima 3 u 1 PRIME 2020. Samo otvorite tendu, a zatim izvucite nadstrešnicu - pruža dodatnu hladovinu. Bilo bi dobro da ima i mrežicu ​​za ventilaciju, kao što je u pomenutim NUBI kolicima.

Obratite pažnju i na dodatke za kolica - EVERYDAY ima poseban štitnik za sunce koji je pričvršćen na kolica. Odbija sunčeve zrake i čini da bebi bude prijatnije. Takođe možete kupiti poseban suncobran za kolica - prikačite ga na kolevku ili sportsko sedište (npr. Na rukohvat) i savijte ga tako da detetu daje senku.

PAŽNJA! Nikada ne prekrivajte tendu pelenom ili pokrivačem! Temperatura u kolicima, kada je prekrijete materijalom, može doseći i do 40 stepeni! Pelena na vrhu tende čini da dete proključa bez odgovarajuće cirkulacije vazduha - tada je to pelenski udar. Ona se manifestuje plitkim disanjem, ubrzanim pulsom, pa čak dovodi do letargije, povraćanja ili gubitka svesti!

Držite dete u hladu

Kada je reč o zaštiti dece na suncu, naravno, niko ne misli na držanje dece u zatvorenom dok je napolju lepo vreme. Jednostavno obezbedite hlad kada se igrate u bašti, na igralištu ili na travi. Stvar je vrlo jednostavna - kapa. A u bašti?

Izaberite suncobrane na sklapanje ili jeftinije rešenje - šatore od tkanine kao što su TIPPY ili LITTLE GARDENER. Možete ih lako raširiti na terasi, a podloga prostirke obezbediće vašem mališanu prostor za igru, istovremeno ga štiteći od zagrejanih pločica. Ako imate baštu, možete kupiti i uobičajeni suncobran za plažu i zabiti ga u zemlju. Posebno se setite hlada kada idete na plažu - ne sedite na suncu!

Dečije sunčane naočare

Deca starija od 1 godine već bi trebalo da nose sunčane naočare. Šta više - takve naočare ne treba kupiti u supermarketu, već u optici. Dečije oči su posebno izložene štetnom UVA i UVB zračenju, pa je dobro unapred kupiti pristojne naočare da zaštitite bebin nežni vid. Prilikom izbora određenog modela, uzmite u obzir ne samo njegov izgled, već i materijal izrade i najviši filter.

Hidrirajte se

Naravno, ne zaboravite na adekvatnu hidrataciju. Dajte detetu vodu da pije umesto sokova. Međutim, mi znamo roditeljsku stvarnost;) I preferencije dece i njihov otpor prema pijenju čiste vode. Budite pametni i pripremite domaću limunadu unapred - dodajte limun, sveži krastavac i nanu i dobićete ukusno, osvežavajuće piće. U vodu možete staviti i zgnječene maline, jagode ili šta god vaše dete voli.

Izaberite laganu, široku odeću

Kada je napolju toplo, odeća od prirodnih, prozračnih materijala biće najbolja. Mekana posteljina i prirodni pamuk biće savršeni za malu decu i neće opteretiti vaš budžet. Takođe, ne zaboravite da obučete široke haljine i kratke pantalone, kao i velike gaćice (ako ih nosi vaše dete). Bolje obući preveliku odeću koja neće iritirati bebinu kožu.

Takođe kupite prozračne čarape za sandale. Neka deca ih nose bez čarapa, ali kod nekih se može razviti iritacija i istrljavanje. Izaberite tanke pamučne čarape. Umesto toga, fokusirajte se na svetle boje - belu, peskovitu, puderasto ružičastu, nebesko plavu i druge. Oni odražavaju svetlost i ne zagrevaju se poput crne, teget ili zelene boje.

Opekotine od sunca kod deteta

Desilo se - svi ste obratili pažnju, ali mališan se žali na peckanje, crvenilo kože i bol. Ako je vaše dete već imalo opekotine od sunca, prvo ohladite bolna mesta. Stavite hladne obloge (čaršave ili pamučne pelene namočene hladnom vodom), možete i sprej sa vodom. Zamenite obloge čim se ugreju oko pola sata.

Zatim osušite kožu i koristite penu, gel ili emulziju sa pantenolom. Takođe možete staviti alantoin ili aloe veru (napomena - deca ne bi smela da koriste čistu aloju, direktno iz lonca!). Idite u apoteku i opišite svoj problem, navodeći detetovu starost i mesto opekotina - farmaceut će vam sigurno pomoći da odaberete pravi preparat.

Kako mogu zaštititi svoju bebu od sunca i toplote?

Pre svega, setite se šešira, kreme za sunčanje i redovnog mazanja vašeg deteta (posebno isturenih delova tela kao što su ruke, nos, brada i čelo). Pored toga, morate zapamtiti da detetu dajete vodu - mališan ne sme biti dehidriran! Zabavite se popodne, posle 15:00, ili dajte detetu dovoljno hladovine. I zapamtite - tendu u kolicima nikada ne pokrivajte pelenom! Izaberite suncobrane ili, ako ste u fazi izbora kolica, kolica 3 u 1 sa proširenom tendom i UPF 50+.